Dlaczego ostre przyprawy są ostre?

Najostrzejszą przyprawą świata byłby sos Blair’s 16 Million Reserve. Byłby, gdyby był zdatny do spożycia i byłby przyprawą. Kosztuje on około 500 funtów, buteleczka ma pojemność 1 ml, a wyprodukowano ich jedynie 999 sztuk. Został on jednak stworzony, jako swoisty eksperyment i obiekt kolekcjonerski. Nie jest zalecany do spożycia, gdyż zawiera czysta kapsaicynę, której spożycie mogłoby być niebezpieczne dla zdrowia lub nawet życia. Jego moc ocenia się na 16 000 000 SHU( Scoville Hotness Units) w skali Scoville`a.
Czym zatem jest kapsaicyna i wspomniana wyżej skala?
Skala Scoville`a powstała, jako miara ostrości papryk, ale używana jest również do oceny ostrości innych przypraw i produktów. Ostrość mierzy się właśnie ze względu na zawartość kapsaicyny. Jest to organiczny związek chemiczny, który odpowiada właśnie za ostry smak. Zawierają go papryki, ale ekstrahowany chemicznie może być stosowany do wytwarzania innych przypraw czy też sosów.
Z istniejących i jadalnych ostrych przypraw najmocniejsze, według tej skali są:
Papryka Trinidad Moruga Scorpion
Papryka Trinidad Scorpion Butch T
Papryka Naga Viper
Papryka Naga Jolokia
Papryka Dorset Naga
Wasabi
Dla porównania, wasabi jest kilkakrotnie mocniejsze od znanego w Polsce chrzanu.
Pikantne przyprawy są uważane za afrodyzjak, a ich spożycie ma właściwości lecznicze. Ostre jedzenie przyspiesza trawienie, ma korzystny wpływ na trawienie potraw tłustych i sprzyja zachowaniu zdrowej sylwetki. Oczywiście te pozytywne właściwości działają tylko na osoby zdrowe, niecierpiące na zaburzenia ze strony układu pokarmowego, czy też nadciśnienie.
Jest to też naturalna ochrona organizmu przed szkodliwymi bakteriami, które łatwo rozwijają się w gorącym klimacie. Dlatego też pikantne potrawy są tak popularne w krajach, gdzie panują wysokie temperatury.

Kapsaicyna jest z powodzeniem stosowana w medycynie. Zawierają ją popularne rozgrzewające plastry i maści, które stosujemy na bóle mięśni, kości i stawów.
Jednak ma też swoje mroczne strony. Może być ze względu na swoje właściwości używana, jako broń chemiczna i biologiczna. W dużym stężeniu i dużych dawkach może być śmiertelnie niebezpieczna. Stosuję się ją, jako składnik gazów i aerozoli używanych przez wojsko i policję np. przy tłumieniu zamieszek.
Ponieważ kapsaicyna jest rozpuszczalna w alkoholu i tłuszczach, a nie w wodzie to należy pamiętać, że w ten właśnie sposób pozbędziemy się ostrego smaku z przełyku. Popijając wodą możemy tylko spotęgować nieprzyjemne doznania, gdyż rozniesiemy związek po dalszych jego częściach. Dlatego po zbyt ostrym kęsie warto sięgnąć po łyk piwa lub wina.