Dziecko i zwierzęta

Niejeden rodzic staje przed wyborem: zwierzę czy dziecko? To na pewno bardzo trudna sytuacja, ale nie jest to wybór konieczny. O ile dziecko nie ma alergii na sierść lub innych chorób wykluczających kontakt ze zwierzęciem, to jest to kontakt wręcz wskazany.
Nadmienię także, że jeśli alergia nie została stwierdzona zaraz po urodzeniu, to przebywanie ze zwierzęciem, znacznie zmniejsza ryzyko zapadnięcia na tę przypadłość w przyszłości, ze względu na swoiste uodpornienie się na alergeny.
Ze zwierzęciem w domu, dziecko od najmłodszych lat, uczy się odpowiedzialności za istotę słabszą i zależną. To bardzo dobry trening i wprowadzenie do domowych obowiązków. Podanie kotu lub psu wody, nasypanie karmy rybkom lub podanie liścia sałaty żółwiowi to czynność, którą z powodzeniem może wykonać już nawet 2 latek z asystą rodzica.
Oprócz nauki odpowiedzialności, przebywanie ze zwierzęciem ma walory terapeutyczne. Już dawno badania psychologiczne wykazały, że kontakt ze zwierzętami leczy niektóre schorzenia i zaburzenia. Powszechnie znana jest wszak dogoterapia w łagodzeniu objawów autyzmu czy porażenia mózgowego. Człowiek, także ten mały w kontakcie ze zwierzęciem uspokaja się, mobilizuje zmysły, odpręża się. Hipoterapia z kolei, czyli kontakt z końmi jest wskazany w powyższych schorzeniach, a także w zaburzeniach narządów ruchu, bowiem łagodnie angażuje mięśnie do pracy, zapobiega skurczom, zmniejsza napięcie mięśniowe.
Jakie zwierzę wybrać? Jeśli mieliśmy naszego pupila przez całe swoje życie i pojawia się dziecko, to odpowiedź jest prosta: nie trzeba nic zmieniać, a nowy domownik z pewnością dogada się ze zwierzęcym rezydentem. Na początku będzie na pewno ciekawość, a wystąpić może nawet lekka zazdrość. Jednak obecność bodźca w postaci zwierzęcia wspomaga rozwój małego dziecka, uaktywnia bardziej zmysły, takie jak wzrok, słuch oraz dotyk.
Oczywiście, do posiadania zwierzęcia potrzeba nadzoru rodzica i tłumaczenia bardzo wyraźnie, że zwierzę nie jest zabawką. Należy pokazać, że jest to istota od nas zależna, wierny przyjaciel, o którego należy dbać i go pielęgnować.
Mały książę wiedział, że „stajesz się odpowiedzialny, za to, co oswoiłeś” Nasze pociechy również szybko odkryją ten fakt, a wkrótce z pewnością nawiąże się z pupilem wspaniała więź, która może być przyjaźnią na całe życie.