Trądzik to nie tylko problem ludzi młodych, w okresie dojrzewania. Coraz częściej można się spotkać z trądzikiem osób dorosłych, który utrzymuje się nawet po 30 roku życia. Wynika on między innymi z nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych i składu sebum, ale także problemów hormonalnych i zanieczyszczenia środowiska czy złej diety. Tak, czy inaczej skóra trądzikowa wymaga zupełnie innego traktowania niż ta bez problemów. W jaki sposób o nią dbać, by nie pojawiały się stany zapalne i co zrobić, kiedy już się pojawią?
Codzienna pielęgnacja
Skóra trądzikowa powinna być bezwzględnie dokładnie oczyszczana. Najlepiej robić to delikatnym środkiem myjącym, na przykład z niskim stężeniem kwasów AHA, co pomaga złuszczać naskórek. W żadnym wypadku nie można sobie pozwolić na zaniedbania w tym względzie. Kolejna kwestia to nawilżanie. Skóra trądzikowa jest zwykle tłusta, co nie zwalnia z obowiązku dostarczania jej wilgoci. Jeżeli by się tak stało, będzie ona produkowała jeszcze więcej sebum, dlatego jej stan się pogorszy. Warto postawić na wysokopółkowy nawilżacz i stosować go przynajmniej kilka razy dziennie. Codziennie trzeba także używać kremu z wysokim faktorem przeciwsłonecznym, ponieważ słońce zaostrza problem trądziku, ale chodzi również o to, że jeżeli stosuje się preparaty przeciwtrądzikowe, promienie słoneczne mogą podrażniać i uczulać.
Specjalistyczne leczenie
Nie zawsze trzeba sięgać po doustne środki w postaci retinoidów czy antybiotyków. Warto sięgnąć na przykład po lecznicze peelingi kwasowe o wysokich stężeniach. Stosuje się je w gabinecie kosmetologicznym raz w tygodniu. Najlepsze efekty można osiągnąć, jeżeli zdecydujemy się na zabiegi w seriach po około 10. W tym czasie skóra złuszcza się, a gruczoły łojowe odblokowują. Takie same skutki można osiągnąć przy stosowaniu retinoidów w postaci płynu na skórę, jednakże złuszczanie jest silniejsze. Trzeba także liczyć się z początkowym pogorszeniem stanu skóry i wysypem stanów zapalnych, jednakże nie u każdego pacjenta występuje taki rozwój sytuacji. Trzeba pamiętać, że skóra trądzikowa pozostanie taka już do końca życia pacjenta, jednakże z czasem praca gruczołów łojowych się zmniejsza i około 40 roku życia problemy z trądzikiem powinny zdecydowanie zmaleć. To czas na leczenie blizn i przebarwień, chociaż można to robić również wczesnej, równocześnie z leczeniem trądziku.
Czy w leczeniu trądziku odgrywa jakąś rolę zdrowa dieta? Niekiedy tak, jeśli problemy mają podłoże związane z nietolerancją pokarmową pewnych składników takich jak laktoza, kazeina czy gluten. Można więc uczynić próbę wykluczającą, albo od razu wybrać się do lekarza na testy na nietolerancje pokarmowe. Niektórzy zauważają również, że czekolada i ostre przyprawy pogarszają stan skóry, ale to nie reguła.