Jak powstały płatki kukurydziane?

Bez tego produktu, niektórzy, a zwłaszcza dzieci nie wyobrażają sobie śniadania. Czy płatki to zdrowy pomysł na rozpoczęcie dnia? Skąd się wzięły i czy pomagają walczyć z grzechem?
W latach 30-tych i 40-tych XIX wieku, niejaki Sylvester Graham – pastor kościoła prezbiteriańskiego propagował leczenie dietą rozwiązłości seksualnej, między innymi masturbacji. W tym celu zalecał swoim wiernym oraz pacjentom, bowiem był także dietetykiem, dietę wegetariańską. Jej podstawa miały być tzw. krakersy Grahama, czyli pszenne cienkie ciasteczka.
Graham miał wielu swoich fanów. Już po jego śmierci, dr. Kellogg prowadził sanatorium dla nerwowo i psychicznie chorych. Jedną z metod kuracji było leczenie dietą. Popierał on wegetariańską opartą na zbożach dietę Grahama.
Pierwsze płatki śniadaniowe powstały w latach 90-tych XIX wieku przez przypadek. Kellogg nie dopilnowawszy gotującej się pszenicy, nie chciał rozgotowanej brei marnować. Zalecił, zatem jej rozwałkowanie, myśląc, że tym samym uratuje masę. Jednak ta po wysuszeniu zbryliła się i podzieliła na niewielkie, niezgrabne płatki. Oszczędny lekarz podał to nowopowstałe danie swoim pacjentom, a ci przyjęli je z wielkim entuzjazmem. W owym sanatorium stały się one codziennym, śniadaniowym daniem, podawanym z mlekiem.
Kellogg i jego brat, który pracował w sanatorium, jako księgowy zaczęli eksperymentować z innymi rodzajami zbóż, aby uzyskać nowe smaki i walory płatków. Gdy eksperymenty te zaowocowały sukcesem, obaj panowie opatentowali swój, będący dziełem przypadku, wynalazek i założyli firmę, która rozpoczęła produkcję na masową skalę. Jeden z braci wpadł na pomysł dosładzania tego produktu, co jeszcze bardziej go spopularyzowało, przysparzając fanów, zwłaszcza wśród najmłodszych.
Najlepsze płatki powstawały z rozgotowanej kukurydzy i to właśnie one zrobiły światową karierę. Dziś wiele gospodarstw domowych na całym świecie nie obejdzie się bez tych złotych drobnych płatków na śniadanie. Jest to danie szybkie i wygodne, a przy tym smaczne. Czy jest zdrowe?
Płatki kukurydziane, ze względu na właściwości mąki, z której są zrobione, są bardzo zdrowe i na dodatek pożywne, choć mało kaloryczne. Jednak większość dostępnych na rynku płatków, zawiera dodatkowy cukier oraz sól, a także inne dodatki poprawiające i wzmacniające smak. To nie czyni ich niezdrowymi, ale na pewno bardzo kalorycznymi. Do płatków dodawane są także syntetyczne witaminy oraz żelazo, po to, aby przekonać rodziców, że to idealne śniadanie dla ich pociech. Na pewno nie należy żywić się wyłącznie płatkami, bo warto, aby nasza dieta była urozmaicona i bogata. Natomiast płatki z pewnością ratują życie wielu zabieganym ludziom rano. I nie dotyczy to wyłącznie rodziców i dzieci.