Najem okazjonalny – czy naprawdę się opłaca?

Niejednokrotnie słyszy się w telewizji o przypadkach, gdy nieuczciwi lokatorzy nie chcą płacić czynszu, a pomimo wygaśnięcia umowy nie chcą się z lokalu wyprowadzić.

Na mocy Ustawy o ochronie praw lokatorów, lokatorzy są chronieni nawet pomimo bezumownego korzystania z lokalu. Trzeba natomiast pamiętać, że pomimo braku umowy są zobowiązani do opłat i to zarówno tych za czynsz i media, jak i tych należnych właścicielowi. Ponadto oczywiście mają obowiązek wyprowadzić się z dniem wygaśnięcia umowy i należy ich o tym zawiadomić na piśmie.

Czasem jednak zdarza się tak, że ktoś jest na bakier z prawem i jest po prostu nieuczciwy i mieszka nadal, śmiejąc się właścicielowi w twarz. Co wtedy?

Niestety, ale droga do odzyskania własnego mieszkania nie jest prosta. W pierwszej kolejności należy złożyć pozew o eksmisję, załączając dokumenty o wygaśnięciu umowy. Następnie oczekiwać należy na wyrok sądu. Z prawomocnym wyrokiem o eksmisję udajemy się do komornika, a ten przeprowadza eksmisję. Należy przy tym pamiętać o tym, że w okresie od 1.10 do 31.03 występuje tzw. okres ochronny i wówczas eksmisji się nie przeprowadza. Tak, więc widzimy, że cała procedura może być wyjątkowo długotrwała.

W 2009 roku została wprowadzona do polskiego prawa instytucja najmu okazjonalnego. Czym ten najem jest?

Najem okazjonalny to umowa notarialna zawierana między właścicielem, a najemcą. Najemca oświadcza w niej, że poddaje się on egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu w terminie wskazanym w żądaniu opuszczenia lokalu. W umowie tej zostaje wskazany lokal, do którego będzie mógł się on przeprowadzić w przypadku eksmisji. Właściciel takiego lokalu musi posiadać do niego tytuł prawny i musi wyrazić zgodę na zamieszkanie tam owego lokatora.

Co daje ta umowa właścicielowi?

Znosi okres ochronny, a więc eksmisja jest możliwa przez 12 miesięcy w roku.

Nie trzeba też czekać na prawomocny wyrok sądowy, bowiem klauzula wykonalności nadawana jest na podstawie samej umowy notarialnej, do której należy dołączyć: tytuł prawny do lokalu, żądanie opuszczenia lokalu i dowód dostarczenia go lokatorowi, dowód opłacania podatku za wynajem – UWAGA! Umowa najmu okazjonalnego wymaga bezwzględnego zgłoszenia do US i opłacania należnych z tytułu wynajmu opłat.

Zatem jak widzimy, umowa ta zabezpiecza właściciela nieco przed nieuczciwym lokatorem, a właściwie to przyspiesza procedurę pozbycia się go. Wymaga jednak wymienionych wyżej formalności, opłaty notarialnej oraz uiszczania podatku.