Zdrowe herbatki i napary

Aby uniknąć wielu różnych chorób można każdego dnia wypijać ziołowe herbatki. Starannie przyrządzone mają naprawdę ogromną moc leczniczą i profilaktyczną. Pierwsza z nich to herbatka z piołunu, którą przyrządza się zalewając szczyptę piołunu gorącą wodą (ok. 90 stopni), tylko przez 10 sekund. Następnie natychmiast należy odcedzić z napoju fusy i po przestygnięciu wypić sam napar. Taka herbatka jest bardzo pomocna przy różnego rodzaju niestrawnościach. Istnieje też dobra herbatka na reumatyzm, która zawiera szereg pomocnych ziół. Są to: pokrzywa zwyczajna, rdest ptasi, dziurawiec zwyczajny oraz skrzyp polny. Dużą szczyptę wymienionych ziół należy zalać połową szklanki gorącej, ale nie wrzącej wody (około 90 stopni) i zaparzać je przez 10 minut. Następnie należy wszystko odcedzić, a pozostałe zioła zagotować w osobnej szklance gorącej wody (i znów gotować przez 10 minut). Po odcedzeniu należy zmieszać dwa napary razem. W ten sposób przyrządzony napój można pić 3 razy dziennie na zimno. Najlepiej jest pierwszą porcję spożyć rano na pusty żołądek.

Natomiast na niedobór wapnia lub potasu w organizmie można także przyrządzić herbatkę. Jest ona odpowiednia dla osób chorujących wszystkie postaci nowotworów, zwłaszcza dotyczących tkanki kostnej, płuc, a także w przypadku gruźlicy. Wszystkie zioła (Centraria islandica, Pulmonaria officinalis, Verbascum thapsus, Meum mutellina oraz Plantago lanceolata) mieszamy ze sobą w równych ilościach. W ten sposób przygotowaną herbatę można przechowywać w papierowym woreczku. Natomiast przyrządzając jedną porcję na cały dzień po prostu użyj szczypty mieszanki i zalej ją połową szklanki gorącej (nie wrzącej, czyli około 90 stopni) wody. Zaparzaj 10 minut, a następnie odcedź. Tak przygotowany napar możesz pić nawet kilka razy dziennie o dowolnych porach.

Napar jest tak zwaną formą pośrednią między wyciągiem zimnym, w którym surowiec zielarski jest przechowywany w wodzie o temperaturze pokojowej, a tak zwanym odwarem, w którym to zioła lub inne składniki są gotowane. Natomiast napar sporządza się po prostu przez zalanie rozdrobnionych składników zielarskich sporą ilością mocno ciepłej (około 90 stopni) wody i następne przetrzymywanie tak zrobionej mieszaniny w naczyniu pod przykryciem przez dłuższy czas. Niestety napary są nietrwałe i najlepiej jest przygotowywać je każdego razu i spożywać od razu po zrobieniu. Wtedy zachowują wszystkie wartości. Natomiast po kilkunastu godzinach tracą je.